SSANIE OLEJU

Ssanie oleju (płukanie ust olejem) było zalecane już bardzo dawno przez Ajurwedę – czyli starożytny system medycyny indyjskiej, a zostało ponownie odkryte dla współczesnego świata we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia (pod angielskim terminem oil pulling). Ajurweda zalecała połączony z medytacją poranny rytuał płukania ust olejem, który miał wyciągać toksyny z organizmu, oczyszczać ciało i ducha i leczyć niezliczone choroby.

Jestem bardzo sceptyczna, gdy słyszę bardzo powierzchowne hasła o oczyszczaniu organizmu z toksyn przez magiczne przedmioty albo czynności. Jednak okazuje się, że nasi przodkowie w wielu przypadkach odkryli coś pożytecznego, tylko nie potrafili tego uzasadnić, więc uciekali się do ogólników. Płukanie zębów olejem ma tymczasem bardzo solidne uzasadnienie bazujące na współczesnej wiedzy medycznej. Od dawna już odkryto wiele związków pomiędzy stanem uzębienia a chorobami wielu organów. Szkodliwe bakterie żyjące na i w zębach mogą nieustannie poprzez ślinę i krew zatruwać cały organizm, dlatego tak bardzo zaleca się kobietom wyleczenie zębów przed ciążą.  Z drugiej zaś strony bardzo dobrze znamy także silne bakteriobójcze działanie niektórych  tłuszczów (np olej z czarnuszki, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z pestek dyni ) i dobroczynny ich wpływ na rany i choroby skóry i dziąseł. Gdy dodamy do tego opinie tysięcy ludzi, którzy spróbowali i zauważyli nie tylko diametralną poprawę stanu zębów i dziąseł, ale także zniwelowanie wielu chorób i schorzeń, to płukanie zębów olejem wydaje się całkiem atrakcyjną metodą zadbania o swoje zdrowie. Dentyści, nawet jeśli nie wierzą w korzyści z płukania ust olejem, to są przekonani o nieszkodliwości tego zabiegu (dla chorych, zdrowych, kobiet w ciąży, karmiących piersią, itp). Prawidłowo przeprowadzone płukanie jamy ustnej olejem trwa około 15-20 minut, przyjmuje się, że jest to wystarczający czas na usunięcie wielu bakterii spomiędzy zębów, a jednocześnie za krótko, byśmy je wchłonęli przez dziąsła lub połknęli. Ajurweda zaleca stosowanie oleju sezamowego albo słonecznikowego, ale współcześnie najczęściej stosuje się olej kokosowy ze względu na jego smak i zapach. Chyba każdy olej zadziała (oliwą z oliwek też można płukać, choć jest gorzka), najważniejsze by był jak najwyżej jakości – organiczny i  z pierwszego tłoczenia. Najlepiej płukać zęby codziennie o stałej porze – rano albo wieczorem.

 

Jak wygląda płukanie ust olejem?

  1. Umyj zęby szczoteczką (może być bez pasty), by usunąć resztki jedzenia i osad ze szczelin i zakamarków, tak żeby olej mógł tam później dotrzeć.

  2. Weź do ust 1 do 2 łyżeczek oleju. Najlepiej użyć do tego celu  ekologicznego oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno LUB oleju kokosowego nierafinowanego.

  3. Przez 20 minut powoli przelewaj energicznie olej w całych ustach ( w przypadku oleju kokosowego, musi on pod wpływem temperatury panującej w naszej buzi najpierw się rozpuścić) , używając języka i policzków i postaraj się, żeby dotarł do każdego zakątka, pomiędzy wszystkie zęby. Z biegiem czasu, jak olej będzie mieszał się ze śliną, może stać się kremowy i bardziej gęsty.

  4. Wypluj olej ( jeśli jest to olej płynny, czyli np słonecznikowy – do zlewu, jeśli kokosowy, lepiej do kosza, bo gdy temperatura w rurach spadnie, jego konsystencja zmieni się na stałą i może zacząć osadzać się na ściankach rur, zapychając je z czasem )

  5. Opcjonalnie: przepłucz dobrze usta ciepłą wodą.

Wbrew temu, co można przypuszczać, po płukaniu pozostaje uczucie świeżości i gładkich zębów, bez tłustego nalotu. Niektórzy ludzie, stosując płukanie jamy ustnej olejem, całkowicie zaprzestają używania pasty do zębów z fluorem (szczoteczki wciąż używamy), co przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne. Pasty pomagają czyścić zęby, ale nie są obojętne dla zdrowia (chyb, że używamy past bez fluoru). Regularne płukanie zębów olejem utrzymuje doskonałą higienę jamy ustnej, więc pasta staje się zbędna.

Każdy kto stosuje płukanie ust olejem zauważa, że po tym zabiegu zęby są wyraźnie czystsze, oddech świeższy (przez wiele godzin), a po krótkim czasie zdecydowanie poprawa się kondycja dziąseł. Wielu zaobserwowało wybielenie zębów oraz mniejszą ich bolesność i wrażliwość na zmiany temperatury. Nauka także potwierdza, że płukanie zębów olejem prowadzi do mniejszej ilości szkodliwych bakterii w przestrzeniach pomiędzy zębami, zaniku próchnicy oraz prawie całkowitego braku kamienia nazębnego.

W Polsce płukanie ust olejem propagował Michał Tombak, jednak używał on określenia ssanie oleju.