DLACZEGO “TAK DROGO “?

DLACZEGO W INTERNECIE MOŻNA KUPIĆ DIETĘ NA MIESIĄC ZA 50 zł? I dlaczego nie popieram tanich diet z ogłoszeń internetowych NIEZNANEGO POCHODZENIA ?

Ogłoszenia w stylu “dieta na miesiąc za 50zł” “tania dieta bez efektu jo-jo” i inne tego typu opanowały ostatnio wszelkie portale ogłoszeniowe jak olx, gumtree itd.
Spowodowane jest to głównie łatwym dostępem do dwutygodniowych czy nawet kilkudniowych szkoleń dietetycznych i modą na pięknie wyglądające, szczupłe ciało (już większość kobiet/mężczyzn interesujących się dietetyką idzie na “kurs dietetyczny” i uważa, że może się porównywać z dietetykiem medycznym, który ukończył wieloletnie studia, uczestniczył w konferencjach naukowych oraz odbył wiele szkoleń uzupełniających wiedzę zdobytą na uczelni.

Tak, nie popieram szarej strefy. I nie chodzi tu wcale o niepłacenie podatków, jakie ja przy działalności płacić muszę. Ich sprawa, kiedy do ich drzwi zapuka Urząd Skarbowy, bo zrobi to prędzej lub później.

Nie chodzi tu wcale o robienie konkurencji osobom działającym legalnie, gdyż ja szarej strefy za konkurencję nie uważam.

Nie chodzi nawet o to, że poziom tych usług pozostawia wiele do życzenia, że jest jeden taki sam szablon diety dla każdego (czy to kobieta z niedoczynnością tarczycy, czy młoda dziewczyna dbająca o linię bez żadnych chorób, czy mężczyzna chcący zgubić “mięsień piwny).

Chodzi o BEZPIECZEŃSTWO!
Czy naprawdę warto narażać swoje zdrowie, tylko dlatego,że pani x oferuje super dietę za jedyne 50zł i te kilkadziesiąt złotych, które możemy zaoszczędzić przy tej okazji, zostanie nam w portfelu i przeznaczyć je będzie można przykładowo na nowy ciuszek? Co jednak będzie kiedy okaże się, że za zaoszczędzone pieniądze przyjdzie nam wykupić lekarstwa na anemię, rozregulowane jelita, depresję, przeznaczyć je na wizytę u lekarza specjalisty lub będziemy musieli trafić na dłuższą obserwację i diagnostykę do szpitala  ?

Tak drogie Panie/ Panowie, przy stosowaniu byle jakiej diety rozregulować organizm i doprowadzić do dewastacji gospodarki hormonalnej oraz narządów wewnętrznych jest bardzo prosto. Brak wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka, zerowa wiedza pseudodietetyków o wydzielaniu dobowym enzymów i hormonów, brak umiejętności interpretacji wyników Waszych badań i niedostosowanie zaleceń indywidualnie dla każdego z Was, by nie tylko schudnąć, ale i wspomóc organizm w walce z różnymi schorzeniami za pomocą dobrze dobranych składników odżywczych może okazać się tragiczne w skutkach. I jeśli będzie to tylko efekt jo-jo to dziękujmy Bogu. Co jeżeli będzie to uszkodzenie wątroby, trzustki, jelit, zaburzenia hormonalne wymagające hospitalizacji i drogich lekarstw?

Podstawą przy skutecznej i bezpiecznej dietoterapii jest wykwalifikowany dietetyk, który ciągle się dokształca, ma doświadczenie i ogromną wiedzę. Chodzi przecież o Wasze zdrowie !

Nie wierzę, że osoby oferujące diety w śmiesznie niskiej cenie układają specjalnie dla Was indywidualny jadłospis, gdyż profesjonalny program do układania diet to droga sprawa, należy również znać normy żywienia człowieka, by prawidłowo zbilansować makro i mikroskładniki, a czas potrzebny do ułożenia jednej diety miesięcznej to nie 10 minut, a kilka godzin (czasami jeśli przypadek jest trudny to nawet kilka dni !).

Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę otworzy oczy osobom korzystającym z takich usług, jak i takim, które te usługi świadczą. Chciałabym, żeby temat ten stał się bardziej popularny w naszym społeczeństwie. Jeżeli coś jest “tanie”, nie zawsze znaczy dobre i bezpieczne. Cena jaką płaci się za usługi w gabinecie dietetycznym nie bierze się z sufitu. Składa się na nią wiedza zdobyta na wieloletnich studiach i często dodatkowo płatnych konferencjach naukowych, doświadczenie, profesjonalny sprzęt, dobry program do układania diet, czas potrzebny na wykonanie jadłospisu oraz koszty prowadzenia działalności.

I uwierzcie, że ostatnią rzeczą, na której można tu zaoszczędzić jest Wasze zdrowie !

Moje klientki/klieci są wyedukowani przeze mnie, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i zasad stosowania diet, lecz gdy zdarza się nowa Pani pytająca “o a co to? pierwszy raz się spotykam, żeby tak indywidualnie mnie potraktowano” “a pani to tak długo tą dietę układa, poprzednia dietetyczka wysłala mi w ciągu półgodziny” włos jeży mi się na głowie, że u wcześniejszej dietetyczki nie miała zapewnionego bezpieczeństwa i indywidualnego podejścia!

Zgadzasz się z moją opinią? Chcesz by zdrowie było zawsze chronione? Podziel się tym linkiem, może choć do niektórych dotrze, że tanie nie zawsze jest dobre, a bywa i bardzo niebezpieczne.

Natalia 🙂