Jesteś w ciąży lub planujesz ciążę ? PRZECZYTAJ !

Jesteś w ciąży lub planujesz ciążę ? Zastanawiasz się jakie witaminy i mikroelementy oprócz zdrowej diety powinnaś dodatkowo uzupełniać ? Czy w ogóle trzeba coś dodatkowo uzupełniać ?

 

 

Staram się układać diety, tak by zapewniały odpowiednią podaż witamin i minerałów, ale jeśli nie masz dostępu do prawdziwie ekologicznej i czystej żywności od rolnika – to niestety nie dasz rady uzupełnić niedoborów samym zdrowym jedzeniem – bo po pierwsze musi być na prawdę super jakości, po drugie musiałabyś zjeść duże ilości ponad 20 różnych warzyw i owoców, a dodatkowo pełne zboża, strączki, mięso, jaja- aby zwiększyć biodostępność składników odżywczych.

Wysoka zawartość witamin i minerałów jest bardzo ważna, ale ich biodostępność również. Co Ci z dużej zawartości, gdy z jakiejś przyczyny (pestycydy, nawozy (np glifosat), metale ciężkie) składniki zawarte w żywności nie mają szans się wchłonąć, a są jedynie źródłem energii ?

Jakie witaminy i minerały przyjmowałam w ciąży ?
d3 + k2
wit C
selen, jod, witamina E, cynk, foliany (metafolin), wit B- complex, naturalny beta karoten
krzem z borem
magnez ( w postaci chlorku, soli epsom i obowiązkowo gorzkiej czekolady – min 80% kakao)

Pewnie pomyślisz sobie, że “wystarczy kupić witaminy i minerały prenatalne – wszystkie mamy tak robią”, albo “lekarz kazał mi brać tylko kwas foliowy”.
A czytałaś skład takich preparatów ? Jaka jest zawartość witamin  i minerałów ? – pewnie się zdziwisz jak napiszę, że prawie niewystarczająca nawet dla maluszka, a co dopiero dla Ciebie ! Dlaczego większość mam jest senna w trakcie ciąży, wypadają im włosy i ciągle łapią skurcze ? Zauważyłaś takie objawy mimo przyjmowania mieszanek witaminowych ?
Maluszek budujący swój organizm potrzebuje bardzo dużo witamin i minerałów – wtedy Tobie zaczyna brakować i stąd objawy niedoborów nasilają się. Wniosek nasuwa się sam : ich ilość jest zbyt mała by pokryć Twoje zapotrzebowanie, które tak na prawdę zależy np od poziomu we krwi żelaza, hematokrytu, hormonów tarczycy, witaminy D- a wiadomo, że u każdej mamuśki nie jest takie same 🙂 Traktuj Siebie i Swoje maleństwo indywidualnie – nie jesteś “WSZYSCY” 🙂

Dobrej jakości naturalne witaminy znajdziesz w sklepie graviola 
https://graviolasklep.pl/

A gdybyś potrzebowała porady jak jeść podczas ciąży i podczas karmienia piersią – umów się na konsultachje, chętnie pomogę ! 🙂